2019 Line Up

Ten days of world-class music events, in beautiful venues across the city.

Thursday 13th June

Launch of SoMAC

 

St Mary de Crypt

 

5pm – 7pm

Invitation only.

Evening Concert

 

St Mary De Crypt

 

7:45pm – 9:45pm

Featuring: Johnny Coppin & Paul Burgess

Genre: Folk

 

Friday 14th June

Song recital ‘Refuge & Exile’

 

St Mary de Crypt

 

12:30pm -1:15pm

Featuring: Charlotte Newstead & Stefan Hofkes

 

Genre: Classical

From Renaissance to Rock

 

St John’s Northgate

 

7:30pm – 9:15pm

Featuring: latB Ensemble

 

Genre: Classical / Rock / Other

Saturday 15th June

Procession to sites associated with Kinder transport

Starting from City Centre

11am

Featuring: Various acts, led by Alan Myatt

Genre: Other

Talk by Michael Zorek (son of Kindertransport beneficiary Werner Zorek)

 

St Mary de Crypt

 

6:30pm

Featuring: Michael Zorek

 

 

Genre: Other

Kindertransport Cantata by Stephen Gowland and Euan Tait

 

St Mary de Crypt

 

7:30pm

Featuring: Gaudeamus Vocal Consort, Gaudeamus Strings & David McKee

 

 

Genre: Classical

Sunday 16th June

Concert by the James D’Angelo Trio

 

St Mary de Crypt

 

5:00pm – 6:00pm

Featuring: James D’Angelo Trio

 

Genre: Classical

 

Musical Yoga

 

Blackfriars Abbey

 

7:00pm – 9:00pm

Featuring: Julia Frearson & Keith Hyett 

 

 

Genre: Other

Monday 17th June

Concert

 

St Mary de Crypt

 

7:30pm – 8:30pm

 

Featuring: City of Gloucester Community Choir and Stonehouse Community Choir

 

Genre: Classical/Folk/Rock

 

Tuesday 18th June

Compline

 

St John’s Northgate

 

8:00pm – 8:30pm

Featuring: Gaudeamus Vocal Consort


Genre:
Classical

 

Additional info: Religious service

Wednesday 19th June

Event: Schubert Winterreise
Venue: St Mary de Crypt
Time: 12:30pm – 1:30pm
 
Performing: Robert John Edwards (baritone), Gina Kruger (piano)
Genre: Classical
 

Thursday 20th June

Event: Songs for Tenor
and Harp
Venue: St John’s Northgate
Time: 12:30pm – 1:15pm
 
Performing: Deryck Webb (tenor), Bronwen Wilkins
Genre: Classical
 
Event: Alive and Brel
Venue: Café René
Time: 7:30pm – 8:45pm
 
Performing: Tim Brown
Genre: Jazz/Other
 
Event: Late night jazz
Venue: Café René
Time: 9pm onwards
 
Performing: Tristan Watson Jazz Ensemble
Genre: Jazz
 

Friday 21st June

Event: English Songs by Gurney, Howells and Venables
Venue: St Mary de Crypt
Time: 12:30pm – 1:15pm
 
Performing: Sebastian Field (countertenor), Vicki Field (soprano), Gavin Roberts (piano)
Genre: Classical
 

Saturday 22nd June

Event: Swing Band
Venue: Llanthony Priory
Time: 6:00pm – 7:15pm
 
Performing: The Honeymoon Swing Quintet
Genre: Jazz
 
Event: Gala Opera Evening
Venue: Llanthony Priory
Time: 7:30pm – 9:30pm
 
Performing: Caroline Sharpe (soprano), Helen Anne Gregory (mezzo soprano), John Rodger (tenor), Robert John Edwards (baritone), Gina Kruger (piano)
Genre: Classical
Additional Info: the evening will be a ticketed event, priced £10

Sunday 23rd June

Requiem Mass

 

St Mary de Crypt

 

10:00am

 

Performing: Gaudeamus
Vocal Consort
Genre: Classical
Additional Info: Religious service
Event: Jazz Day
Venue: Llanthony Priory
Time: 1:00pm – 9:15pm
 
Performing: 

 1pm Denmark Road Jazz group

2pm Groovelator

3.15pm Ben Cipolla

4.30pm Belle Day

5.45pm Los Gusanos

7pm Dr Zebo’s Wheezy Club

8.15pm – 9.15pm Rich O’Brien/Victoria Klewen


Genre:
Jazz